رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان خبر داد
تشکیل کانون‌های بسیج مهندسین در شهرک‌های صنعتی و شهرستان‌های سمنان

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان از تشکیل کانون‌های بسیج مهندسین در شهرک‌های صنعتی و شهرستان‌های این استان خبر داد.

خبرگزاری فارس: تشکیل کانون‌های بسیج مهندسین در شهرک‌های صنعتی و شهرستان‌های سمنان

به گزارش خبرگزاری فارس از استان سمنان، مرتضی دهرویه ظهر امروز در نشستی خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات که در سازمان بسیج مهندسین استان سمنان انجام شد، اظهار کرد: این سازمان بنا به فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و با توجه به ضرورت حضور متخصصان در بسیج، فعالیت خود را آغاز کرد و تا امروز توفیقات چشم‏گیری در بخش‌های مختلف داشته است.

وی گفت: با توجه به خلأیی که در حوزه‌های تخصصی در کشور احساس می‌شد، بسیج باز هم میدان‌دار شد و فعالیت‌های مهندسان بسیجی در بخش‌های مختلف قوت گرفت.

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان افزود: با توجه به تحریم‌هایی که همواره از سوی کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال می‌شد، پیش‌بینی شد که این مجموعه به صورت تخصصی فعالیت کند تا اثربخشی آن در زمینه‌های مختلف افزایش یابد.

*تبدیل سازمان بسیج مهندسین استان سمنان به 3 سازمان مجزا

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان با بیان اینکه سازمان بسیج مهندسین در ساختار تشکیلاتی جدید به سه سازمان بسیج مهندسین عمران، سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن و سازمان بسیج مهندسین کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست تقسیم‌بندی شده است، گفت: این سازمان‌ها از این پس به طور مجزا فعالیت خواهند کرد تا بتوان اقدامات تخصصی را در بخش‌‌های مختلف گسترش داد.

دهرویه با بیان اینکه شورای بسیج مهندسین استان سمنان با حضور 30 نفر از نیروهای متخصص دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی در این استان تشکیل شده است، اظهار کرد: این شورا ترکیبی دولتی و خصوصی را در خود جای داده است تا بدین وسیله، بتوان از نقطه ‌نظرات تمام گروه‌ها به خوبی بهره‌برداری کرد.

وی با بیان اینکه در حوزه صنعت، از نخبگان این بخش برای همکاری دعوت شده است، از تشکیل انجمن‏های صنعت و معدن در استان سمنان خبر داد.

دهرویه افزود: در حوزه کشاورزی نیز انجمن‌های علوم دامی، زراعت و منابع طبیعی زیرپوشش سازمان بسیج مهندسین استان سمنان تشکیل شده است.

*فعالیت شمار زیادی از مهندسان سمنانی در بسیج

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان افزود: در مجموع در حوزه صنعت، 304 نفر در حال فعالیت در سازمان بسیج مهندسین استان سمنان هستند که از این تعداد ،211 نفر را آقایان و 93 نفر را اعضای بانوی این سازمان تشکیل می‌دهند.

دهرویه افزود: در حوزه کشاورزی نیز شمار اعضای سازمان بسیج مهندسین به 217 نفر می‌رسد که از این تعداد، 131 نفر مرد و 86 نفر زن هستند.

وی ادامه داد: در حوزه انرژی، فناوری و عمران که در حال حاضر از سازمان بسیج مهندسین استان سمنان جدا و به سازمانی مستقل تبدیل شده است، نیز یک هزار و 183 نفر عضویت دارند که از این تعداد، 961 نفر عضو فعال و 222 نفر عضو عادی هستند.

وی تصریح کرد: سازمان بسیج مهندسین عمران، سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی و سازمان بسیج مهندسین صنعت به زودی در استان سمنان فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

*شناسایی اولویت‌های صنعت و معدن در استان سمنان

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان با بیان اینکه امنیت غذایی و اشتغال‏زایی از سیاست‌های کلی بخش‌های کشاورزی و صنعت است، گفت: اولویت‌های صنعت و معدن در استان سمنان تا حدود زیادی شناسایی شده است.

وی ادامه داد: در این راستا، تفاهم‌‌نامه‌هایی با نهاد‌های مختلف و بخش خصوصی به امضا رسیده که یکی از این تفاهم‌نامه‌ها، فعالیت مشترک با اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی استان سمنان است.

دهرویه افزود: حضور نمایندگان بسیج مهندسین استان سمنان در کمیسیون‌های تخصصی اتاق بازرگانی و همچنین نماینده این اتاق در کارگروه‌های بسیج مهندسین در استان سمنان مورد توافق قرار گرفته است.

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان همچنین گفت: سازمان بسیج مهندسین با شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان نیز پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای را امضا کرده است که به واسطه آن در حوزه صنعت فعالیت‌ها تا حدود زیادی تقویت می‌شود.

دهرویه گفت: مقرر شده است تا کانون‌های بسیج مهندسین در شهرک‌های صنعتی استان سمنان تشکیل شود و همچنین در حوزه کشاورزی در هر شهرستان تابعه این استان، کانون بسیج مهندسین فعالیت خود را آغاز می‌کند.

*تضمین افزایش 30 درصدی تولید محصولات کشاورزی در سمنان

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان با اشاره به اجرای طرح «بسیج همگام با کشاورز» در استان سمنان گفت: این طرح که برای ‌آن زحمات بسیاری کشیده شده و پایلوت کشوری است، از استان سمنان آغاز شد و تاکنون در آن فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است.

دهرویه افزود: در راستای اجرای این طرح، در یازده ماهه امسال، یک هزار و 410 نفرساعت فعالیت تخصصی در استان سمنان انجام شده است.

وی ادامه داد: طرح بسیج همگام با کشاورز باید بتواند 30 درصد افزایش تولید محصولات کشاورزی را در استان سمنان تضمین کند و در این راستا گام برداشته می‌شود.

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان همچنین برقراری ارتباط موثر بین دستگاه‌های اجرایی و تولیدکنندگان بخش کشاورزی را از دیگر اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.

وی گفت: ‌اقدامات زیرپوشش این طرح باید به گونه‌ای سامان داده شود که هماهنگی‌های لازم بین تولیدکنندگان بخش کشاورزی و متولیان این حوزه به خوبی برقرار شود.

دهرویه تدوین طرح‌های اشتغال‏زایی را از دیگر اولویت‌های سازمان بسیج مهندسین در راستای اجرای طرح همگام با کشاورز ذکر و تأکید کرد: پر کردن خلأ موجود در راستای افزایش تولیدات بخش کشاورزی یکی از مهم‌ترین مواردی است که در این حوزه پیگیری می‌شود.

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان گفت: ارائه آموزش‌های مورد نیاز و انعکاس مشکلات موجود در بخش کشاورزی به مسئولان از دیگر مواردی است که در راستای اجرای طرح همگام با کشاورز پیگیری می‌شود.

*سمنان به منابع آبی جدید نیازمند است

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان گفت: استان سمنان با توجه به شرایط خاصی که دارد، به طور جدی به منابع آبی جدید نیازمند است و در این حوزه باید اقدامات اساسی انجام شود.

دهرویه اضافه کرد: پروژه‌هایی نظیر انتقال آب دریای خزر به سمنان می‌تواند مشکلات صنایع و بخش کشاورزی را تا حدود زیادی برطرف سازد.

وی ادامه داد: مسئله آب در استان سمنان باید جدی گرفته شود؛ چرا که هم بخش صنعت و هم بخش کشاورزی در این استان در شرایط فعلی به آب نیاز دارند.

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان افزود: صنابع آب‌بر نظیر فولادسازی باید در استان سمنان رشد پیدا کند، اما متأسفانه سمنان، استانی کم‌آب است و نیاز به منابع آبی جدید دارد.

*4 هدف اصلی در حوزه صنعت استان سمنان ترسیم شد

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان همچنین با بیان اینکه چهار هدف اصلی در حوزه صنعت استان سمنان ترسیم شده است، گفت: حفظ صنعت موجود، تکمیل ظرفیت‌های خالی صنایع، سرمایه‌گذاری روی کارخانه‌های دارای سوددهی بالا و همچنین برقراری تعامل سازنده و اثربخش بین صنعت و دانشگاه از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که در استان سمنان پیگیری می‌شود.

وی اضافه کرد: برقراری تعامل صنعت و دانشگاه در برهه کنونی متولی خاصی ندارد و سازمان بسیج مهندسین به خوبی در این حوزه گام برداشته است و با برگزاری جلسات متعدد در این بخش، پیگیر جدی برقراری مطلوب این ارتباط است.

دهرویه افزود: آشناسازی صنایع با هم و بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود در استان سمنان نیز همواره پیگیری می‌شود و باید با تکمیل زنجیره تولید در حوزه صنعت در این استان، تلاش کرد تا خیلی از مشکلات برطرف شود.

*همایش روز مهندس در دانشگاه سمنان برگزار می‌شود

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان همچنین با اشاره به در پیش بودن پنجم اسفند ماه، روز مهندسی، به تشریح برنامه‌های سازمان بسیج مهندسین استان سمنان به همین مناسبت پرداخت.

دهرویه از حضور مهندسان بسیجی در نمازهای جمعه شهرستان‌های استان سمنان، سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه در سمنان و اهدای خون مهندسان بسیجی خبر داد.

وی با اشاره به دیدار مهندسان بسیجی استان سمنان با نماینده ولی فقیه در استان سمنان گفت: در همین راستا، با حضور مشاور وزیر کشور، استاندار سمنان و معاونان وی و همچنین جمعی از مسئولان استان، همایش روز مهندس در دانشگاه سمنان برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج مهندسین استان سمنان گفت: در همین راستا، کارگروه‌ها و شورای بسیج مهندسین استان سمنان در هتل‌ دربند مهدی‌شهر در نشستی با استاندار سمنان مباحث مختلف مربوط به این حوزه را پیگیری می‌کنند.